1. Anasayfa
 2. iOS

Apple’ın iPhone’lara TYPE-C Geçişi Fayda Sağlayabilir!

Apple’ın iPhone’lara TYPE-C Geçişi Fayda Sağlayabilir!
Apple'ın iPhone'lara TYPE-C Geçişi Tüm Akıllı Telefon Ekosistemine Fayda Sağlayabilir!
0

Son zamanlarda açıklanan raporlar Apple‘ın iPhone cihazlarda nihayet lightning bağlantı konektörünü terk edebileceğini ve bir TYPE-C geleceğine doğru ilerleyebileceğini öne sürüldü. İlk olarak, Bloomberg ve analist Ming-Chi Kuo, gelecek yıl piyasaya sürülecek olan iPhone 15‘in bir TYPE-C bağlantı noktasına sahip olacağını öne sürdü. Bu varsayım, Apple‘ın 14 Eylül 2021’de tanıttığı iPad Miniyi TYPE-C ile tanıtılması ile varsayımdan ileriye giderek, Apple‘ın iPhone 14 serilerinde TYPE-C kullanılması bekleniyor.

TYPE-C’ye geçmenin Apple için birçok faydası olabilir. İlk olarak, tüm cihazlar için hızlı şarjı iyileştirebilir. Çoğu iPhone şu anda 18W-20W‘da şarj olurken, Pro Max sürümleri biraz daha yüksek oranda şarj olabiliyor. Umarım, TYPE-C daha yüksek Wattların kilidini açarak iPhone’unuzun daha hızlı şarj olmasını sağlanabilir. Referans olarak, Xiaomi şu anda 15 dakika içinde tamamen şarj olduğu söylenen 400 doların altında bir telefon üzerine çalışıyor.

Apple Şarj Standardı

Apple, şarj için şu anda USB-PD standardını kullanıyor. Bu nedenle, tüm sertifikalı TYPE-C to C kabloları, iPhone’ların hızlı şarj edilmesine olanak sağlayacaktır. Bu, mevcut kablolarınızı kullanabileceğiniz veya piyasada standart bir kablo arayabileceğiniz anlamına geliyor.

iPhone’unuzu veya AirPods‘larınızı şarj etmek  için eski Samsung veya Pixel şarj cihazınızı ve kablonuzu kullanabileceğiniz anlamına geliyor. Peki Apple, iPhone kutu içeriğinde kablo göndermeyi potansiyel olarak durdurabileceği anlamına mı geliyor? Henüz bilinmiyor, ancak bunun en azından önümüzdeki birkaç yıl içinde olmayacağını umuyoruz.

TYPE-C Tercihi Gigabit Hızları Görmemize Olanak Sağlayacak

TYPE-C‘ye geçmenin bir diğer avantajlarından biride hızlı veri aktarımıdır. Şu anda Apple, teorik olarak saniyede 480 Mbit/s (saniyede yaklaşık 60 MB) hız sınırına sahip USB 2.0 standardını kullanıyor. Potansiyel olarak USB 3.1 veya 3.2‘ye geçebilir ve saniyede Gigabit hızında veri aktarımının aşacaktır.

Apple, MacBook’larda ve iPad’lerde şarj ve veri aktarımı için zaten TYPE-C bağlantı noktalarını kullanıyor. Bunu iPhone’lara dahil etmek mantıklı bir hamle olacaktır.

Avrupa Birliği yıllardır Apple’ı iPhone’larda TYPE-C kullanmaya yönlendirmeye çalışıyor. Avrupa Birliği Komisyonu tarafından alınan karara göre Apple, yakında Lightning teknolojisinden vazgeçeceği ön görülüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili