1. Anasayfa
 2. Yazılım

Barkod Oluşturma Aracı

Barkod Oluşturma Aracı
0

Barkod Nedir?

Barkod, bir ürünün özelliklerini tanımlamak ve saklamak için kullanılan, ürünlerin üzerine yerleştirilen, makine tarafından okunabilen kodlardır. Barkodlar, ürünlerin üzerinde yer alan çizgiler ve boşluklardan oluşur. Ürünlerin barkodları okutulduğunda, barkod okuyucular tarafından ürün bilgileri okunur. Barkodlar, ürünlerin üretiminden son kullanıcıya kadar takip edilmesini ve yönetilmesini kolaylaştırır. Barkodlar, çeşitli sektörlerde kullanılır; örneğin, perakende sektöründe ürünlerin takip edilmesi, sağlık sektöründe hasta bilgilerinin takip edilmesi veya depo yönetiminde ürünlerin takip edilmesi.

Barkod Formatları

En çok kullanılan bazı barkod formatları;

 1. UPC (Universal Product Code): En yaygın olarak kullanılan barkod formatıdır. Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya’da perakende sektöründe kullanılır. Bu formatta 12 basamaklı bir numara yer alır.
 2. EAN (International Article Number): Aynı zamanda UPC’nin genişletilmiş bir versiyonudur. Bu formatta 13 basamaklı bir numara yer alır. Avrupa, Asya ve Afrika’da perakende sektöründe kullanılır.
 3. Code 39: Bu formatta alfanumerik karakterler yer alabilir. Bu formatta, ürün bilgileri veya diğer verilerin kodlanması için kullanılır.
 4. Code 128: Bu formatta, alfanumerik karakterler ve özel karakterler yer alabilir. Bu formatta, ürün bilgileri veya diğer verilerin kodlanması için kullanılır.
 5. QR Code: Bu format, 2 boyutlu bir barkod formatıdır. Bu formatta, geniş bir veri kapasitesi vardır ve okuyucular tarafından kolayca okunabilir.
 6. Data Matrix: Bu format, 2 boyutlu bir barkod formatıdır. Bu formatta, çok küçük alanlarda bile veri saklanabilir. Bu format, özellikle küçük ürünler için kullanılır.
 7. PDF417: Bu format, 2 boyutlu bir barkod formatıdır. Bu formatta, geniş bir veri kapasitesi vardır ve okuyucular tarafından kolayca okunabilir. Bu format, özellikle ticari ve endüstriyel kullanım için kullanılır.

Barkod Oluşturma Aracı Nasıl Kullanılır?

Barkod Oluşturma Aracına bu bağlantıya tıklayarak barkod oluşturabilirsiniz. Barkodunuzu aşağıdaki adımları izleyerek ücretsiz barkod oluşturabilirsiniz.

 1. İlk olarak, barkod değerini girin. Bazı karakterlerin belirli barkod formatlarında izin verilmediğine dikkat edin.
 2. İhtiyacınıza göre bir barkod formatı seçin. Seçenekler şunlardır: Code 128, EAN-13, UPC, EAN-8, EAN-5, EAN-2, Code 39, ITF-14, MSI, MSI (Mod 10), MSI (Mod 11), MSI (Mod 1010), MSI (Mod 1110), Pharmacode ve Codabar.
 3. Barkod yüksekliğini ayarlayın. Varsayılan yükseklik değeri 100px’dir.
 4. Display Value” seçeneğini kullanarak barkodun değerini gösterebilir veya gizleyebilirsiniz. Tüm alanları doldurduysanız “Generate” butonunu kullanarak ücretsiz olarak barkodunuzu bir resim olarak oluşturabilirsiniz. Seçtiğiniz barkod formatı için girilen değer geçersiz ise bir uyarı alırsınız.
 5. Download Barcode” butonunu kullanarak barkodunuzu bir resim olarak indirebilirsiniz.
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili