1. Anasayfa
 2. Yapay Zeka

ChatGPT Nedir?

ChatGPT Nedir?
ChatGPT Nedir
0

ChatGPT, yayınlandığı günden bu yana hızlı bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Merak edenler için, ChatGPT Nedir ve nasıl kullanılır? sorusuna cevap aradık.

ChatGPT Nedir?

ChatGPT, OpenAI tarafından geliştirilen bir sohbet robotu yapay zeka teknolojisidir. OpenAI, daha önce geliştirdiği GPT-2 ve GPT-3 teknolojilerini kullanarak, etkileşimli bir sohbet robotu oluşturma çalışmaları yapmıştır. Bu çalışmaların sonucunda ortaya çıkan ChatGPT, kullanıcılarla etkileşim kurmak için tasarlanmıştır. ChatGPT, önceden eğitilmiş bir veri tabanı kullanır ve metin üretmek için tasarlanmıştır. Bu teknoloji, kullanıcıların konuşma, yazma ve anlama arasındaki köprüyü kurmasına olanak sağlar. En önemli özelliği ise, kullanıcıların sordukları sorulara insan benzeri ve gerçek cevaplar verebilmesidir.

ChatGPT Özellikleri Nelerdir?

ChatGPT, özellikle metin üretme ve dil işleme alanlarında çok yönlü bir yapay zeka teknolojisidir. Özellikle, aşağıdaki özellikleri içerebilir:

 1. Metin Üretme: ChatGPT, önceden eğitilmiş veri tabanı kullanarak metinleri üretebilir. Kullanıcıların girdiği metinleri analiz ederek, gerçekçi ve anlamlı cevap verebilir.

 2. Konuşma ve Yazma: ChatGPT, dil işleme algoritmalarını kullanarak insan dilini öğrenmiştir. Bu nedenle, kullanıcılarla etkileşim kurmak için konuşma ve yazma yeteneklerine sahiptir.

 3. Anlama: ChatGPT, metinleri analiz edebilir ve kullanıcıların sorduğu soruları doğru bir şekilde anlayarak gerçekçi cevaplar verebilir.

 4. Öğrenme: ChatGPT, kullanıcıların verdiği bilgileri analiz ederek öğrenmeye devam edebilir. Bu sayede, kullanıcıların isteklerine daha iyi cevap verebilir.

 5. Kişiselleştirme: GPT, belirli alanlarda çalışacak şekilde ince ayar yapılabilir ve bu şekilde yanıtları kişiselleştirebilir ve bağlamı daha iyi anlayabilir.

 6. Üretken: Metin oluşturma yeteneklerini kullanan ChatGPT, deneme, şiir yazmak ve hatta yeni hikayeler oluşturmak gibi yaratıcı yanıtlar oluşturabilir.

ChatGPT Kullanmak Ücretsiz Mi?

Evet, ChatGPT şimdilik ücretsiz kullanılabilir bir sürümü vardır, tek yapmanız gereken openai.com’da bir hesap oluşturarak ardından ChatGPT sayfasına gitmek. Ücretli sürüme Aylık 20$ ödeyerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT, birçok özelliğe sahip olan yapay zeka teknolojisidir. Kullanmaya gelecek olursak, bunun için yapmanız gereken tek şey web sitesi (chat.openai.com) üzerinden kayıt olmak ve giriş yapmaktır. Henüz uygulamanın mobil veya masaüstü uygulaması yok, yalnızca web tarayıcısı üzerinden kullanılabilir.

 • ChatGPT‘yi kullanmaya başlamak için ilk olarak tarayıcınız üzerinden chat.openai.com adresine giderek anasayfada “Giriş Yap” ve “Kayıt Ol” seçeneklerini göreceksiniz.

 • Bu ekranda “Kayıt Ol” seçeneğini seçin ve sizden istenilen bilgileri (isim, telefon numarası ve e-posta adresi) doldurun.

 • Kayıt işlemi için doğrulama kodunu alacağınız telefon numarasını veya e-posta adresini seçin.

 • Doğrulama kodunu alacağınız yer olan telefon numarasına veya e-posta adresinize gelen kodu girin ve kayıt işlemini tamamlayın. Artık kayıt işlemi tamamlandı ve OpenAI hesabınız oluştu.

Sisteme her girdiğinizde, önceden yaptığınız kaydın hatırlanması sebebiyle direk sohbet ekranına erişebilirsiniz ve ChatGPT‘ye dilediğiniz soruları sorabilirsiniz.

ChatGPT Mobil Uygulaması Var Mı?

Ne yazık ki henüz Android veya iOS için bir mobil uygulaması yok ve muhtemelen olmayacak gibi duruyor. Fakat tarayıcı tabanlı olduğu için herhangi bir akıllı telefondaki bir tarayıcıya erişebilir ve onu kullanabilirsiniz.

ChatGPT Kim Geliştirdi?

OpenAI tarafından geliştirilen GPT-3 dil modelinin bir çeşididir. GPT-3, çok büyük miktarda metin verisi üzerinde eğitilmiş büyük, güçlü bir dil modelidir ve ChatGPT, bu modelin konuşma tarzında metin oluşturmak için optimize edilmiş bir yapay zeka çeşididir.

GPT Ne Anlama Geliyor?

GPT “Generative Pretrained Transformer” yani Türkçe anlamı ile “Üretken Önceden Eğitilmiş Transformatör” gelmektedir.

İnsan benzeri metinler oluşturmak için derin öğrenme tekniklerini kullanan bir dil modelidir. GPT modelleri, büyük miktarda metin verisi üzerinde eğitilir ve eğitildikleri girdiye benzer metinler üretebilir.

Adın “Generative Pretrained” kısmı, modelin önceden büyük miktarda veri üzerinde eğitildiği ve daha sonra belirli görevler için ince ayar yapılabileceği anlamına gelir. “Transformer” kısmı, GPT modellerinde kullanılan bir tür sinir ağı mimarisine atıfta bulunur.

ChatGPT Sınırlandırılması

Herhangi bir araç veya teknolojide olduğu gibi, ChatGPT‘nin yapabileceklerinin de sınırları vardır. Bir dil modeli olduğu için ChatGPT yalnızca belirli bir girişi temel alarak metin üretebilir.

Web’de gezinme, harici veritabanlarına erişme veya eğitilmiş verilerinin dışında bilgilere erişim gerektiren diğer görevleri gerçekleştirme becerisine sahip değildir.

Ek olarak, bir makine öğrenimi modeli olduğu için, ChatGPT her zaman tamamen tutarlı veya doğru metinler üretmeyebilir ve her zaman bir konuşmanın içeriğini anlayamayabilir veya her durumda uygun yanıtlar üretemeyebilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili