1. Anasayfa
 2. İnternet

Google Alerts Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google Alerts Nedir, Nasıl Kullanılır?
0

Google Alerts, bir internet pazarlamacısının işlerini büyütmek için kullanabileceği en önemli araçlardan biridir. Şirketiniz, rakipleriniz, sektörünüz, potansiyel çalışanlarınız ve daha fazlası hakkında web’de yayınlanan yeni bilgileri izlemenize olanak tanır. Aktif bir işletmeyseniz, muhtemelen her gününüzün en azından bir kısmını sektörünüzle ilgili haberleri okuyarak, rakiplerinizin neler yaptığını takip ederek ve sizin için yararlı olabilecek yeni kaynaklar arayarak geçiriyorsunuzdur.

Özellikle de ihtiyacınız olan tüm bilgileri dünya çapında bulmak saatler hatta günler alabilir! Google Alerts, sizi ilgilendiren herhangi bir şey hakkında çevrimiçi olarak yeni bir şey göründüğünde, doğrudan e-posta gelen kutunuzda görünecek şekilde bu işlemi otomatikleştirmenize olanak tanır. Daha sonra saatlerce arama yapmak zorunda kalmadan hemen okuyabilirsiniz.

Google Alerts‘ı kurmak çok kolaydır ancak başarılı sonuçlar almak istiyorsanız bilmeniz gereken bazı püf noktaları vardır.

Google Alerts Ne İşe Yarar?

Google Alerts, İnternet’te belirli terimler kullanıldığında kullanıcıların e-posta bildirimleri almasına olanak tanıyan web tabanlı bir hizmettir. Bildirimlerle, bir hesap açarak veya bir veya daha fazla konuya abone olarak ayarlanabilir. Google Hesabınızda oturum açtığınızda, sayfanın sol tarafında “Hesabım” altında “Google Uyarıları“nı göreceksiniz. Bu bağlantıya tıklamak sizi, abone olduğunuz tüm konuları ve kişisel uyarıları listeleyen bir ekrana götürecektir.

Google Alerts Ücretli Mi?

Google Alerts’i kullanmak için ücretsiz bir Gmail hesabı açmanız yeterlidir. Kaydolduktan sonra, izlemek istediğiniz arama terimini veya kelime öbeğini girmeniz gerekir. Ayrıca ne sıklıkta uyarı alacağınıza da karar vermeniz gerekir. Arama teriminizle her yeni bir sonuç ilişkilendirildiğinde, arama teriminizle ilgili her yeni bir makale yayınlandığında veya her hafta uyarı alın.

Google Hesabı Oluştur

Bir Google hesabınız yoksa bu, https://accounts.google.com/NewAccount adrese giderek kolayca kişisel veya işletme hesabı oluşturabilirsiniz. Ardından Google Alerts’i açın. Burada, “Oturum Açma Yöntemi” altında “Google Hesabı”nı seçin. Ardından “Sonraki Adım”ı tıklayın. Zaten bir Gmail hesabınız varsa bu adımı atlayabilirsiniz.

Yeni bir Google Uyarısı Oluşturun

Uyarı almak istediğiniz anahtar kelimeleri girin ve uyarı sayfasında ‘Uyarı Oluştur‘a basın. Ayrıca, örneğin şirket uyarıları veya ülke uyarıları gibi ihtiyaçlarınıza daha uygunsa önceden formüle edilmiş uyarılar arasından seçim yapabilirsiniz. Her şeyi doldurmanız gerekmez, ancak Google’a ne kadar fazla bilgi verirseniz, web’de eşleşen içerik bulduğunda o kadar iyi sonuçlar verecektir.

Uyarı Türüne Karar Verin

Bir sonraki karar vermeniz gereken şey, anahtar kelimeleriniz için metin tabanlı uyarıların mı yoksa kriterlerinize uyan bir haber, çevrimiçi bir yerde yayınlandığında doğrudan gelen kutunuza e-posta uyarılarının mı gönderilmesini isteyip istemediğinizdir. Metin tabanlı uyarıları seçerseniz, Google, web’de anahtar kelimelerinizden bahsedildiğinde bunları Gmail hesabınıza gönderir. E-posta göndermeyi seçerseniz, 8. adımda belirttiğiniz e-posta adresine her gün seçtiğiniz saatte (örn. 17:00) eşleşen tüm makaleleri içeren bir e-posta gönderir.

Uyarı Oluştur

Artık bu yapıldıktan sonra, her iki uyarı türü için uygun kutulara e-postanızı veya kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin ve “Uyarı Oluştur” düğmesine basın.

Artık yeni bir Google Uyarınız var! Bununla birlikte, sonuçları size geri göndermeye başlamadan önce nasıl çalıştığı hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Dikkat etmeniz gereken ilk şey, Google’ın arama terimlerinizle ilgili yeni bilgileri ne sıklıkta kontrol ettiğidir. Varsayılan olarak, her saat başı kontrol eder ve göründükleri gibi size yeni eşleşmeler gönderir. “Seçenekleri Göster” düğmesine tıklayarak ve “Ne Sıklıkta” seçeneğini beğeninize göre ayarlayarak bu ayarı değiştirebilirsiniz.

Sonraki adım, Google’ın her kontrolden sonra sayfa başına kaç sonuç göndermesini istediğinizdir. Bu, ne tür bilgiler aradığınıza bağlıdır, çünkü arama terimlerinize bağlı olarak yüzlerce hatta binlerce sonuç olabilir. Sayfa başına gösterilecek varsayılan sonuç sayısı 10’dur, ancak bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, sağ altta “Daha Fazla Sonuç Göster” bağlantısına tıklayın.

Bir uyarı çok fazla bilgi veriyorsa, farklı anahtar kelimeleri virgülle ayırmayı deneyin. Bu, her bir terim için alakasız içeriği filtrelemeye devam ederken, web’de herhangi bir kelimeden bahsedildiğinde sizi uyaracaktır. Ayrıca arama kutusunun altındaki “Dili Değiştir” bağlantısını tıklayarak uyarılarınızın kontrol edilmesi için farklı diller seçebilirsiniz.

Son olarak, günün hangi saatinde Google Alerts‘in sonuçları size geri göndermesini istediğinize karar verin ve 2. adımda bu seçeneği seçtiyseniz bir e-posta adresi belirleyin. Yeni Google Uyarınızın başarıyla etkinleştirilip etkinleştirilmediğini görmek için “Ne Aranıyor?” yazan yerin altındaki “Uyarılarınızı Yönetin” seçeneğine tıklayın. Açılan sayfa, “Yeni Uyarı Oluştur” a eklediğiniz her şeyin bir listesini içermelidir. Burada listelenmemişse, bir şeyler ters gitti demektir.

Artık kendiniz için Google Uyarılarını nasıl oluşturacağınızı bildiğinize göre, bunları kullanmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken bazı şeyler var. Neyse ki düzeltmek yeterince kolaydır.

Web’de içerik ararken her zaman birden fazla kaynağı kontrol edin. Bir web sitesi ne kadar güvenilir görünürse görünsün, gerçeklerini her zaman en az bir kaynakla daha kontrol edin. Ayrıca, baştan e-posta uyarılarını seçmediyseniz, tüm uyarılarınızın metin biçiminde gönderileceğini unutmayın.

Sonuç olarak, başarılı bir Google Alert’in nasıl kurulacağını bilmek , sektörünüzle ilgili en son bilgileri internette göründüğü şekliyle takip etmenin harika bir yoludur. Buna ister iş ister kişisel nedenlerle ihtiyacınız olsun, uyarılarınızın tam olarak aradığınızı sağladığından emin olmak için atılabilecek birkaç basit adımdan birisidir.

Uyarılarınızı Nasıl Daha Etkili Hale Getirebilirsiniz

Uyarılarınızda sürekli olarak aynı sitelerin açıldığını gördüğünüz benzersiz anahtar kelimelere gidin, anahtar kelimelerinizi, başka hiç kimse tarafından kullanılmamış, özenle seçilmiş bir kümeyle değiştirmeyi deneyin. Bu, yeni sonuçlar sağlamaya devam ederken tekrarlanan bilgileri filtrelemeye yardımcı olacaktır.

Geniş Anahtar Kelimelerle Başlayın ve Daha Sonra Daraltın

Bir uyarı oluştururken aklınıza gelebilecek her potansiyel anahtar kelimeyi yazmanız gerekmez. Bunun yerine, aradığınızı açıklayan bir veya iki genel terimle başlayın ve ardından tüm ilk sonuçlar göründükten sonra daha spesifik arama ifadeleri ekleyin. Bu şekilde, çok fazla alakasız içeriği sıralamak zorunda kalmayacaksınız.

Filtreleri Kullanın

İçeriği daraltmanın en basit yollarından biri filtreler eklemektir. Örneğin, adınız veya şirket adınız web’de göründüğünde uyarılmak istiyorsanız, bunu arama teriminize ekleyin (örn. “şirket adı”, veya “adınız”). Ek olarak, toplam sonuç sayısını azaltmaya yardımcı olabilecek bölgeler ve diller gibi şeyler ekleyebilirsiniz. Aramalarınızda yaratıcı olun, ancak özellikle aradığınız şeyle ilgili olmayan istenmeyen bilgileri dışarıda tutacak kadar geniş olduklarından emin olun!

E-postalar ve Bildirimler Ekleyin

Uyarıları RSS yerine e-posta yoluyla almak istiyorsanız, “Uyarı Oluştur“a basmadan önce “E-posta Sonuçları” kısmına istediğiniz adresi yazmanız yeterlidir. Google çeşitli farklı bildirimler sunsa da, daha fazlasını eklemeden önce bir tanesiyle başlamak en iyisidir, çünkü bu türlerin hepsini her zaman istemeyebilirsiniz. Ayrıca, uyarıların oluşturuldukları anda size geri gönderilmesini istiyorsanız, “Sıklık“ın altındaki “Bu arama için bana e-posta güncellemeleri gönder“in yanındaki kutuyu işaretlediğinizden emin olun.

Denemekten Korkma

Uyarılarınızı RSS yoluyla göndermek işinize yaramıyorsa, bunun yerine “Teslim Yöntemi” altında teslim yöntemini veya içeriği daraltmaya yardımcı olabilecek filtreleri değiştirmeyi deneyin. Ayrıca, “Sonuç türü” bölümü altında her grupta görünen sonuç sayısını değiştirebilir ve bir şeyler işe yarayana kadar filtreleme ile oynayabilirsiniz.

Google Alerts, kendi sektörlerinde çevrimiçi olarak neler olup bittiği konusunda güncel kalmasını isteyen herkese bir yol sağlar.

Google Alerts İşletmenizi Büyütmenize Nasıl Yardımcı Olabilir?

Google, insanların gidip arama kutusuna bilgi girebilecekleri ve bu belirli bilgilerle yeni içerik keşfedildiğinde, eklendiğini bildiren bir e-posta alacakları şekilde ayarlayabilecekleri ‘Google Alerts‘ adlı bir hizmet sağlar. Bu şekilde, Google Alerts, kullanıcıların bir ürün veya hizmetle ilgilenebilecek yeni müşteriler bulmasına yardımcı olan bir araçtır.

Kullanıcıların bilgileri sürekli olarak internet üzerinden akmaktadır, bu nedenle bu araç, insanların çevrimiçi ortamda işletmeniz hakkında söylediklerini takip etmenin son derece etkili bir yolu olabilir. Google Alerts‘in işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı ipuçları:

1. Sektör Trendlerini ve Haberi Takip Edin

Herhangi bir tür organizasyonun sahibi olarak, sektörünüzdeki olası değişikliklere veya şirketinizi etkileyebilecek yeni gelişmelere dikkat etmiyorsanız, rakiplerinizin bunlardan herhangi birinden yararlanma zamanı geldiğinde geride kalabilirsiniz. Google Alerts‘i kullanmak, şirketinizin ve ürününüzün hazır olduğundan emin olmak için hem mikro ölçekte (ör. yaklaşan konferanslarla ilgili duyurular) hem de makro ölçekte (ör. yasadaki değişiklikler) olan her şeyi izlemenizi sağlar.

2. Satış Liderlerini Takip Edin ve Satışları Artırın

İşletmenizde neler olup bittiğini izliyorsanız, hizmetlerinize veya ürünlerinize ihtiyaç duyabilecek yeni müşterileri tespit etmek çok daha kolay olacaktır. Birisi markanız hakkında olumlu konuştuğunda (örneğin, sattığınız belirli bir ürünü nasıl beğendiği hakkında konuşurken) bildirim almak için Google Alerts‘i kullanabilirsiniz. Kullanıcılar böyle bir uyarı aldığında, bir profesyonelden yardım istediklerinde veya herhangi bir konuda soruları olduğunda size ulaşmaları çok daha olası hale gelecektir.

3. Bir ürün veya Hizmetin Olumlu Yorumlarını Bulun

İnsanların bir işletmeyi daha iyi anlamak istedikleri en yaygın yollardan biri, çevrimiçi araştırma yapmaktır ve bunu yapmanın en yaygın yolu, o işletmeyle ilgili incelemeleri okumaktır. Bu günlerde hemen hemen her şey için web siteleri var ve şirketiniz fiziksel bir ürün satıyorsa veya bir hizmet sağlıyorsa, insanların bir karar vermeden önce bu sitelere bakmaları muhtemeldir. Google Alerts, kullanıcıların sattıkları ürünle ilgili müşteri incelemelerini aramasına olanak tanır; bu, vitrinlerine/web sitelerine daha fazla trafik çekmeyi kolaylaştırmalıdır.

4. Sektörün ile Alakalı Haberleri Takip Edin

Kim olursanız olun veya hangi iş kolunda olursanız olun, etrafınızda olup bitenlere ayak uydurmak istediğiniz sürece, sektörünüzü çevreleyen haberleri takip etmek iyi bir fikirdir. Google Alerts, kullanıcılara, işleriyle ilgili terimler hakkında insanların ne söylediğini izlemenin bir yolunu sunar ve bu, aşağıdaki gibi şeyleri yapmalarını kolaylaştırmalıdır:

-Sektördeki önemli konular hakkında tartışmalara katılın

-Konu hakkında kendilerini eğitme konusunda boşluk bırakmadıklarından emin olun.

-Sektör liderlerine ulaşın ve bağlantı kurun

5. Yeni Anahtar Kelimeler ve İçerik Fikirleri Arayın

Bir işletme sahibi olarak, her zaman halihazırda devam edenleri iyileştirmenin yollarını ararsınız ve yanıtlanması en zor sorulardan biri de bunu nasıl yapacağınızdır. Arama motoru optimizasyonu stratejileriniz olabilir, ancak bunların çoğu muhtemelen geçmişte keşfedilen anahtar kelimelere ve kelime öbeklerine dayanacaktır. Bu artık etkili bir yaklaşım değil çünkü Google, insanların arama yaptıklarında gerçekten ne aradıklarını belirlemek için algoritmalar kullanıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili