1. Anasayfa
 2. Instagram

Instagram Yayın Kanalları Nedir, Nasıl Açılır?

Instagram Yayın Kanalları Nedir, Nasıl Açılır?
Instagram Yayın Kanalları Nedir, Nasıl Açılır
0

Instagram, içerik üreticilerinin takipçileriyle etkileşim kurmasını sağlayan Yayın Kanalları özelliğini kullanıma sundu.

Instagram‘da “Broadcast Channels” olarak adlandırılan yayın kanalı özelliği, Instagram içerik üreticilerinin takipçileriyle etkileşim kurmasını sağlayan bir araçtır. Bu özellik sayesinde içerik üreticileri, takipçileriyle fotoğraf, video, metin mesajı ve sesli mesaj gibi içerikleri paylaşabilirler.

Yayın kanalı özelliği, Instagram’ın sosyal medya platformu Telegram‘daki yayın kanalı ile benzerlikler taşımaktadır[4]. İçerik üreticiler, bu kanal üzerinden takipçilerine özel, ayrı bir etkileşim olanağı sunabilir. Yayın kanalları, içerik üreticilerinin en güncel güncellemeleri ve kamera arkası anlarını takipçileriyle paylaşmasına yardımcı olur. Paylaşımlar metin, fotoğraf, video, sesli notlar ve anketler gibi farklı formatlarda yapılabilir.

Yayın kanalları herkes tarafından keşfedilebilir ve içeriği görüntülenebilir, ancak sadece kanala katılan takipçiler güncellemeler olduğunda bildirim alır. Instagram, yayın kanallarının topluluk kurallarına uygun ve güvenli bir ortam olmasına özen göstermektedir. Kanal ya da kanalda paylaşılan içerikler, kullanıcılar tarafından ihlal edildiği takdirde rapor edilebilir ve politikalara aykırı ise kaldırılabilir.

Bu yeni özellik, Instagram içerik üreticilerinin takipçileriyle daha derin bağlar kurmalarına olanak sağlayarak etkileşimi artırmayı amaçlamaktadır. Instagram, yayın kanallarını test etmek için birkaç içerik üreticiyle başladı ve önümüzdeki aylarda genişletme planları yapmaktadır. İçerik üreticileri, erken erişim için başvuruda bulunarak yayın kanallarına erken erişim fırsatı elde edebilir.

Instagram Yayın Kanalları Özelliği Nedir?

Instagram‘ın Yayın Kanalları özelliği, içerik üreticilerinin takipçileriyle etkileşime geçmelerini sağlayan bir özelliktir. Bu özellik sayesinde içerik üreticileri, görüntülerini ve videolarını canlı olarak yayınlayabilir ve takipçileriyle anında etkileşimde bulunabilirler.

Yayın Kanalları özelliği ile içerik üreticileri, takipçilerine özel, ayrı bir etkileşim olanağı sunar. Bu özellik, içerik üreticilerinin takipçileriyle hızlıca mesajlaşmasını ve duyurular yapmasını sağlar. Ayrıca canlı yayınlar aracılığıyla takipçileriyle etkileşime geçmek ve canlı videolar paylaşmak da mümkündür.

Instagram’ın Yayın Kanalları özelliği, yalnızca belirli içerik üreticileri için kullanılabilen bir özelliktir ve kullanıcıların takipçileriyle daha yakın etkileşim kurmalarını sağlar. Özetlemek gerekirse, bu özellik sayesinde içerik üreticileri, takipçi kitleleriyle daha etkin bir iletişim kurarak daha fazla etkileşim elde edebilirler.

Instagram Yayın Kanallı Nasıl Açılır?

İçerik üretici hesabınız var ise Instagram gelen kutusundan bir yayın kanalı başlatabilir. İlk yayın kanalı mesajını gönderdiklerinde, takipçileri kanala katılmak için bir kezlik bir bildirim alır. Yayın kanalı yayına geçtiğinde, içerik üreticileri Hikayeler’de “kanala katıl” çıkartmasını kullanarak veya kanal bağlantısını profilinde sabitleyerek takipçilerin kanala katılmasını teşvik edebilirler.

Abonelikleri olan içerik üreticileri için tüm takipçilere açık bir yayın kanalı oluşturmak isteyenler, kitleyi “tüm takipçiler” olarak ayarlamayı unutmamalıdır. En özel içerikleriniz için yalnızca ücretli abonelere yönelik sınırlı bir yayın kanalı oluşturma seçeneği de bulunmaktadır.

Çok Yakında Messenger ve Facebook’ta

Meta, bu yeni özelliği ilk olarak Instagram’a getirirken, önümüzdeki aylarda Messenger ve Facebook‘ta yayın kanallarını da test edeceğini söyledi. Yayın kanalları daha yaygın hale geldikçe paylaşacak daha çok şeyimiz olacak.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım