1. Anasayfa
 2. iOS

iPhone 14, Lightning Portlu Son iPhone Olabilir

iPhone 14, Lightning Portlu Son iPhone Olabilir
0

Apple analisti Ming-Chi Kuo ve Bloomberg‘den Mark Gurman‘ın yakın tarihli bir söylentisine göre, iPhone 14 Pro, Apple‘ın Lightning bağlantı noktasına sahip son amiral gemisi iPhone’u olabilir.

Geçtiğimiz haftalarda Kuo, 2023’ün ikinci yarısında piyasaya sürülecek olan en azından bazı iPhone 15 modellerinin, veri aktarım ve şarj hızlarını iyileştirmek için Lightning yerine bir TYPE-C bağlantı noktasına sahip olacağını iddia etti. Daha önce Apple’ın “öngörülebilir gelecek” için iPhone’da Lightning’e bağlı kalacağını ve TYPE-C‘ye geçmenin Apple’ın Made For iPhone standartlarını karşılaması ve potansiyel olarak iPhone’un su geçirmezlik özelliklerini azaltacağını açıkladı.

type-c-to-lightning-iphone-cevirici-donusturucu-adaptorBloomberg’den Mark Gurman, Apple’ın iPhone’ları Lightning yerine TYPE-C bağlantı noktalarıyla test ettiğini söyleyerek Kuo’nun iddiasını doğrulamaya devam etti. Gurman, Apple’ın iPhone’u Lightning’den TYPE-C‘ye geçirmesi durumunda, TYPE-C iPhone’ların Lightning tabanlı aksesuarlara ve kablolara bağlanmasına izin vermek için Lightning-TYPE-C adaptörünü piyasaya süreceğini de sözlerine ekledi.

İlk spekülasyonlar, Apple’ın artık herhangi bir bağlantı noktası gerektirmeyene kadar iPhone’daki Lightning bağlantı noktasını koruyacağını ve bunun yerine MagSafe‘e tek başına güveneceğini öne sürdü. MagSafe ilk olarak 2020’de iPhone 12 ile iPhone’da tanıtıldı ve iPhone’da veri aktarım yetenekleri olmayan nispeten yeni bir sarj teknolojisi olmaya devam ediyor. Görünen o ki, Apple  planlarını değiştirdi.

Değişikliğin olası bir nedeni, bağlantı noktalarını standartlaştırmak için yapılan baskıdır. AB, Apple’ı Avrupa’da satılan tüm iPhone’larda, iPad’lerde ve AirPods’larda TYPE-C’ye geçmeye zorlamak için bir kez daha mevzuatla ilerliyor.

Apple, iPhone 5‘inden bu yana Lightning konektörünü tüm iPhone’larda ve çok çeşitli iPad ve aksesuarlarda kullandı. Apple’ın kendi iPad’lerinin ve Mac’lerinin birçoğu da dahil olmak üzere diğer cihazların çoğu, küçük, geri dönüşümlü bir form faktöründe çok yönlü ve oldukça yetenekli bir konektör olarak TYPE-C’ye geçti. Apple’ın iPhone’da USB-C’ye geçme çağrıları son yıllarda büyüdü ve özellikle büyük ProRes video dosyaları için daha hızlı veri aktarım hızlarının ve cihazlar arasındaki tutarlılığın faydalarını gösterdi.

Hangi iPhone 15 modellerinin TYPE-C bağlantı noktasına sahip olacağı belli değil, fakat Apple’ın bu özelliği sadece “Pro” modellerinde sunabilir. TYPE-C, iPad Air ve iPad mini’ye getirmeden birkaç yıl önce iPad Pro’ya özeldi, bu nedenle iPhone için benzer bir yol izleyebilir. Bu yılki iPhone 14 Pro, Lightning bağlantı noktasına sahip son amiral gemisi iPhone olabilir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili