1. Anasayfa
 2. Kripto Para

NFT’de Gerçekleşen Bir Sonraki Büyük Trend

NFT’de Gerçekleşen Bir Sonraki Büyük Trend
0

2021’de NFT sanat furyası tüm dünyada patlak verdi. Sanatçılar, çalışmalarını aracılara başvurmadan hevesli hayranlara ulaştırmayı hedefliyor.

Ancak, NFT‘lerin popülaritesi şu ana kadar yalnızca sanat dünyasında patladı. Yazarlar, müzisyenler, kameramanlar, tasarımcılar ve sanatçılar gibi birçok yaratıcı var.

Müzik NFT’nin Büyük Trendi

NFT‘lerde yeni alanlar ortaya çıkıyor. Müzik NFT’si ana akımda benimsenmesi en muhtemel eserlerden birisi olma yolunda ilerliyor. Müzik NFT’leri, toplanabilen ses dosyalarıdır. Müzik koleksiyonculuğu, kendi başına yeni bir şey değil ama internetten müziklerin sanat ederi olarak toplayabilmek bir yenilik.

Tıpkı kaset toplamak veya çalma listeleri oluşturmak gibi, müzik NFT’leri de eserinizle/sanatçınızla etkileşime girerken zevklerinizi seçerek yeni bir akım sağlamak gibi. Geleneksel dünyada, müzikle ilgili ürünler 5 milyar doların üzerinde bir pazar büyüklüğüne sahiptir. Ancak dijital dünyada olasılıklar sonsuzdur.

Yeni Para Kazanma Modeli

NFT müzik koleksiyonları, sanatçılar için yeni bir para kazanma modellerinden birisi haline gelmiş durumda. Dijitalin en büyük özelliği yüksek genişletilebilirliğidir. Ekonomi için bu, marjinal maliyetin sıfıra sonsuz derecede yakın olmasına eşittir.

Koleksiyon ürünleri, bir sanatçının haklarının %100’üne sahip olduğunda ortaya çıkan en doğrudan ve basit para kazanma mekanizmasıdır. Spotify gibi platformlar, sanatçılara milyon dinlenme başına yaklaşık 3.700 (Türkiye için farklı) dolar ödüyor. Müzik NFT’leri ise binlerce dolara satılıyor ve bu da Web3.0‘da bir topluluk oluşturmanın Spotify’dan daha verimli olduğunu gösteriyor.

Müzik NFT satışları, büyük ölçüde kripto piyasasının durumuna bağlıdır. Bu, sanatçının doğrudan para kazanma modellerinden birisidir.

Müzik NFT Pazarlarına Genel Bakış

Müzik NFT Pazarına Genel Bakış
Müzik NFT Pazarına Genel Bakış

Catalog

Catalog, bir müzik NFT pazarıdır. SuperRare ve Foundation gibi, tüm müzik NFT’leri tam anlamıyla değiştirilemez eserler olarak üretilir. Yani şarkının hiçbir kopyası (teoride) üretilmez.

Zora protokolüne dayanan Catalog, özellikle ses koleksiyonu için tasarlanmış ilk müzik NFT pazarıdır. Catalog bugüne kadar 2 milyon doların üzerinde satış yaptı ve ortalama 3,707 dolar satış fiyatına sahip.

Burada, Catalog ve Spotify’daki popüler sanatçılar arasındaki milyon görüntüleme başına 3.700 Dolar üzerinden yapılan gelir karşılaştırmasına bir göz atalım.

Catalog ve Spotify Karşılaştırması
Catalog ve Spotify Karşılaştırması

Ortalama olarak, Web3.0‘teki en iyi sanatçılar, müzik NFT’leri satarak bir yıl boyunca Spotify görüntülemelerine göre tahmini gelirin 7,5 katını kazanıyor. Sanatçıların müzik NFT’lerinden daha fazla kazanabilecekleri ortada.

Daha geniş bir perspektiften bakıldığında, Catalog aracılığıyla yapılan ortalama satışlar artık Spotify‘da yaklaşık 1 milyon izlenmeye eşdeğer durumda. Platform aracılık ücreti olmadığı için satışların %100’ü içerik oluşturuculara ait.

Ancak bu satışlar henüz başlangıç aşamasında. Catalog büyümeye devam ediyor, aylık satışlar milyon dolar seviyesine ulaştı ve ortalama satış fiyatları artmaya devam ediyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili