1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Pazarlama Stratejisi Nedir?

Pazarlama Stratejisi Nedir?
0

Bir pazarlama stratejisi, bir işletmenin potansiyel tüketicilere ulaşmak ve onları ürün veya hizmetlerinin müşterisi haline getirmek için genel planı ifade eder. Bir pazarlama stratejisi, şirketin değer önerisini, temel marka mesajlarını, hedef müşteri demografisine ilişkin verileri ve diğer üst düzey unsurları içerir.

Kapsamlı bir pazarlama stratejisi, pazarlamanın dört P’sini kapsar: product (ürün), price (fiyat), place (yer) ve promotion (promosyon).

ÖNEMLİ ÇIKARIMLAR

 • Bir pazarlama stratejisi, bir işletmenin potansiyel tüketicilere ulaşmak ve onları ürün veya hizmetlerinin müşterisi haline getirmek için yaptığı plandır.
 • Pazarlama stratejileri, bir şirketin değer önerisi etrafında dönmelidir.
 • Bir pazarlama stratejisinin nihai amacı, rakip şirketlere karşı sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmek ve iletmektir.

Pazarlama Stratejilerini Anlamak

Net bir pazarlama stratejisi, şirketin neyi temsil ettiğini, nasıl çalıştığını ve neden işlerini hak ettiğini tüketicilere ileten şirketin değer önerisi etrafında dönmelidir.

Bu, pazarlama ekiplerine şirketin tüm ürün ve hizmetlerinde girişimlerini bilgilendirmesi gereken bir şablon sağlar. Örneğin, Walmart, ticari operasyonları ve pazarlama çabaları bu fikre dayanan, “günlük düşük fiyatlara” sahip bir indirim perakendecisi olarak bilinir.

Pazarlama Stratejileri ve Pazarlama Planları

Pazarlama stratejisi, bir şirketin yürüttüğü belirli pazarlama faaliyetleri türlerini ayrıntılandıran ve çeşitli pazarlama girişimlerini başlatmak için zaman çizelgelerini içeren bir belge olan pazarlama planında ana hatlarıyla belirtilmiştir .

Pazarlama stratejileri, ideal olarak bireysel pazarlama planlarından daha uzun ömürlü olmalıdır. Çünkü bunlar, bir şirketin markasının genellikle uzun vadede sabit kalan değer önerilerini ve diğer temel unsurlarını içerir. Başka bir deyişle, pazarlama stratejileri büyük resmi mesajlaşmayı kapsarken, pazarlama planları belirli kampanyaların lojistik ayrıntılarını betimler.

Örneğin bir pazarlama stratejisi, bir şirketin müşterilerinin ziyaret ettiği niş çevrelerde otoritesini artırmayı hedeflediğini söyleyebilir. Pazarlama planı, LinkedIn‘de düşünce liderliği çalışmaları yaptırarak bunu hayata geçirir.

Pazarlama Stratejisinin Faydaları

Bir pazarlama stratejisinin nihai amacı, tüketicilerinin ihtiyaç ve isteklerini anlayarak rakip şirketlere karşı sürdürülebilir bir rekabet avantajı elde etmek ve iletmektir. Basılı reklam tasarımı, toplu kişiselleştirme veya sosyal medya kampanyası olsun, bir şirketin temel değer önerisini ne kadar etkili bir şekilde ilettiğine bağlı olarak bir pazarlama varlığı değerlendirilebilir.

Pazar araştırması, belirli bir kampanyanın etkinliğinin grafiğini çıkarmaya yardımcı olabilir ve nihai hedeflere ulaşmak ve satışları artırmak için kullanılmayan kitleleri belirlemeye yardımcı olabilir.

Pazarlama Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Bir pazarlama stratejisi oluşturmak birkaç adım gerektirir. Dijital pazarlama kaynağı olan HubSpot, stratejinizi nasıl oluşturacağınıza dair bilgiler sunar.

 1. Hedeflerinizi belirleyin: Satışlar her şirket için nihai hedef olsa da, otorite oluşturmak, müşteri katılımını artırmak veya olası satışlar oluşturmak gibi daha kısa vadeli hedefleriniz olmalıdır. Bu daha küçük hedefler, pazarlama planınızın ilerlemesi için ölçülebilir kriterler sunar. Stratejiyi üst düzey ideoloji ve planlamayı hedeflerinize nasıl ulaştığınız olarak düşünün.
 2. Müşterilerinizi tanıyın: Her ürün veya hizmetin ideal bir müşterisi vardır ve onların kim olduklarını ve nerede takıldıklarını bilmelisiniz. Elektrikli el aletleri satıyorsanız,  mesajlarınızın görülebileceği pazarlama kanallarını seçeceksiniz. Müşterinizin kim olduğunu ve ürününüzün hayatlarını nasıl iyileştireceğini belirleyin.
 3. Mesajınızı oluşturun: Artık hedeflerinizi ve kime hitap ettiğinizi bildiğinize göre, mesajlarınızı oluşturma zamanı. Bu, potansiyel müşterilerinize ürün veya hizmetinizin onlara nasıl fayda sağlayacağını ve neden bunu sağlayabilecek tek şirket olduğunuzu gösterme fırsatınızdır.
 4. Bütçenizi tanımlayın: Mesajınızı nasıl dağıtacağınız, ne kadarını karşılayabileceğinize bağlı olabilir. Reklam satın alacak mısınız? Organik olarak sosyal medyada viral bir an mı bekliyorsunuz? Haber almak için medyaya basın bültenleri mi gönderiyorsunuz? Bütçeniz, yapabileceklerinizi belirleyecektir.
 5. Kanallarınızı belirleyin: En iyi mesajın bile uygun mekana ihtiyacı vardır. Bazı şirketler, web siteleri için blog gönderileri oluşturmada daha fazla değer bulabilir. Diğerleri, sosyal medya kanallarında ücretli reklamlarla başarıya ulaşabilir. İçeriğiniz için en uygun yeri bulun.
 6. Başarınızı ölçün: Pazarlamanızı hedeflemek için hedef kitlesine ulaşıp ulaşmadığını bilmeniz gerekir. Metriklerinizi ve pazarlama çabalarınızın başarısını nasıl değerlendireceğinizi belirleyin.

Şirketimin Neden Bir Pazarlama Stratejisine İhtiyacı Var?

Bir pazarlama stratejisi, bir şirketin reklam harcamalarını en çok etki yaratacağı yere yönlendirmesine yardımcı olur. 2018 verileriyle karşılaştırıldığında, pazarlamacılarda organizasyon ve başarı arasındaki korelasyon, 2022’de neredeyse dört kat daha olasıyken neredeyse yedi kat daha olasıydı.

Bir Pazarlama Stratejisinde Dört P Ne Anlama Geliyor?

Dört P, product (ürün), price (fiyat), place (yer) ve promotion (promosyon). Bunlar, bir mal veya hizmetin pazarlanmasında yer alan kilit faktörlerdir. Dört P, yeni bir iş girişimi planlarken, mevcut bir teklifi değerlendirirken veya bir hedef kitleyle satışları optimize etmeye çalışırken kullanılabilir. Ayrıca mevcut bir pazarlama stratejisini yeni bir hedef kitle üzerinde test etmek için de kullanılabilir.

Bir Pazarlama Stratejisi Neye Benziyor?

Bir pazarlama stratejisi, şirketin bu girişimlerin etkisini nasıl ölçeceği de dahil olmak üzere, bir firma tarafından yürütülecek reklam, sosyal yardım ve halkla ilişkiler kampanyalarını detaylandıracaktır. Genellikle Dört P‘yi takip edeceklerdir. Bir pazarlama planının işlevleri ve bileşenleri, fiyatlandırma kararlarını ve yeni pazar girişlerini desteklemek için pazar araştırmasını,  belirli demografik ve coğrafi alanları hedefleyen özel mesajlaşmayı ve ürün ve hizmet tanıtımı için platform seçimini (dijital, radyo, internet, ticaret dergileri ve her kampanya) için bu platformların karışımı ve pazarlama çabalarının sonuçlarını ve raporlama zaman çizelgelerini ölçen metrikler.

Pazarlama Stratejisi İle Pazarlama Planı Aynı Şey Midir?

“Pazarlama planı” ve “pazarlama stratejisi” terimleri genellikle birbirinin yerine kullanılır çünkü bir pazarlama planı, kapsamlı bir stratejik çerçeveye dayalı olarak geliştirilir. Bazı durumlarda, strateji ve plan, özellikle yılda yalnızca bir veya iki büyük kampanya yürütebilen daha küçük şirketler için tek bir belgeye dahil edilebilir. Plan, pazarlama faaliyetlerini aylık, üç aylık veya yıllık bazda ana hatlarıyla belirtirken, pazarlama stratejisi genel değer önerisini ana hatlarıyla belirtir.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  a_k_oldum
  Aşık Oldum
 • 0
  e_lendim
  Eğlendim
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _rendim
  İğrendim
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

Dijital Pazarlama Uzmanı

Yazarın Profili